hlavicka
karneval

Dětský karneval

Naše středisko zastřešuje několik vesnic najednou. Dětský karneval pořádáme pravidelně v každé z nich. V Mikulčicích bývá pravidelně na podzim v měsíci listopadu. Následuje karneval v Moravské Nové Vsi, který v únoru pořádáme s místní dětskou organizací Brouček. Jarní dny zahajuje karneval v Prušánkách. A celoroční karnevalové klání zakončuje "Karneval pod otevřeným nebem" v Lužicích. Každý karneval provází nějaké předem určené téma - Helloween, Večerníček, Zvířata atd. Kromě karnevalového tance, čeká děti také celá řada her a soutěží. Zasoutěžit si mohou jednotlivci i družstva. V přísálí si mohou děti vyzkoušet za sladkou odměnu různé doprovodné disciplíny (hod kroužkem na delfína, chytání ryb na suchu, sfoukávání svíček na dálku, hod míčkem do tlamy klauna, trefování do klobouku Boba a Bobka aj.). V závěru odpoledne bývá také vyhlašování zajímavých cen, které vybírají náhodně oslovení rodiče z publika: nejmenší maska, nejoriginálnější maska, nejvytrvalejší tanečník a další. Rozdávána bývá i cena pořadatelů. Pro děti i rodiče bývá již tradičně otevřena Cukrárna. Zde se mohou občerstvit pitím, koupit něco k jídlu či malou sladkost. V nabídce můžete najít i výtečné ovocné špízy či zmrzlinové poháry.


bicikliada

Bicykliáda

Každoročně s jarem za sebou zima zavírá dveře a první sluneční paprsky vytahují cyklisty na jarní projížďky. Pro bezpečnost i "našich" dětí na silnicích, pořádáme každoročně pro širokou dětskou veřejnost Bicykliádu. Soutěžení v jízdě zručnosti probíhá současně v několika obcích najednou - v Prušánkách, Lužicích i Moravské Nové Vsi. Přísnou kontrolou prochází také bezpečné a správné vybavení kola a nezbytná cyklistická přilba, za což soutěžící získávají body k dobru.


drakiada

Drakiáda

Podzim a pouštění draků patří odjakživa nerozlučně k sobě. Měsíc říjen bývá již tradičně určen k těmto větrným radovánkám. Drakiády pořádáme každý rok v Prušánkách a Mikulčicích. Základem dobré Drakiády je bezesporu počasí. Ale objednat správné počasí se učíme pracně rok od roku znovu a znovu. Ne vždy máme šťastnou ruku při výběru termínu, a tak se někdy stává, že místo větru foukají rodiče, na botách vláčíme kilogramy bláta nebo na nás přímo začne pršet. Ani to však skalní draky neodradí. Na obloze se pak prohání ručně dělaní draci, ale i kupovaní krasavci nejroztodivnějších tvarů, barev a velikostí.


jarmark

Vánoční jarmark

Vánoční jarmark prošel za ta léta, která jej pořádáme, celou řadou změn a zajímavých podob. Od prodejních stánků, kde děti prodávaly své výrobky (část utržených peněz každoročně putovala na dětský domov a část si děti nechávaly na svoji oddílovou činnost), přes klasické dílničky s vánoční tématikou (zdobení cukroví, výroba svícnů, řetězů, vánočních ozdob apod.), až po prezentaci starých lidových zvyků a tradic (lití olova, krájení jablek, házení střevícem, Lucky, pouštění lodiček z ořechových skořápek atd.). A už v "tom" dnes ani nejsme sami. V některých obcích se nám podařilo navázat spolupráci při předvánočních oslavách s obecními úřady, jinde třeba se základní školou. Přes všechny podoby a změny máme stále stejný cíl - připomenout lidem předvánoční čas v klidné, pohodové atmosféře, beze spěchu, stresu a převratných nákupů. Vždyť čas strávený s dětmi při společné tvorbě či zábavě má teprve to správné vánoční kouzlo.


pochod-svetlusek

Pochod světlušek

Pochod světlušek čili lampiónový průvod pořádáme v Mikulčicích vždy poslední pátek před Štědrým dnem. Vyrážíme společně od Obecního úřadu, odkud předem vytyčenou trasou míříme ozářeni lampióny, za zpěvu koled, směrem k dětské klubovně v Břízkách. Tady se na chvilku zastavíme u starého smrku před klubovnou, nazdobíme jej přinesenými přírodními ozdobami (krmení pro zvířata), zazpíváme si společně ještě pár koled a pak již, řádně promrzlí, spěcháme do vyhřátých místností skautských kluboven. Tady na všechny čeká horký čaj a pohoštění v podobě vánočního cukroví. Do obce pravidelně každý rok přivážíme betlémské světlo, kterým občas (při správném načasování termínu rozvozu světla a pochodu světlušek) lampióny zapalujeme. Lidé si je pak mohou odnést domů ještě před svátky.


country

Country bál

Tradiční country bál v Mikulčicích pořádají místní skauti již od roku 1990. Vždy poslední sobotu v měsíci březnu se v místním kulturním domě sejdou stovky indiánů, kovbojů, mexičanů a žen divokého západu. Všichni v dobovém oblečení si užívají tance za doprovodu country kapely. V průběhu večera návštěvníky čeká bohatý kulturní program - např. kankán, dobová módní přehlídka, scénky z divokého západu (viz oblíbený Limonádový Joe), ukázka lasování či umění biče, krinolínový tanec a jiné. Součástí programu je i bohatá tombola, která vždy o půlnoci vrcholí velkým losováním několika hlavních cen ( z minulosti např. živý kůň, pštros, párek ovcí, houpací křeslo, retro-gramofon, DVD přehrávač atd.). Unavení tanečníci mohou svlažit svá hrdla v mexickém baru Tajumulco. Zde si mohou vybrat z celé řady alkoholických, nealkoholických i míchaných nápojů. Místní kuchyně nabízí řadu vybraných lahůdek pro hladovce - zlatokopecké fazole, mexický guláš, opékané klobásy a slaninu, plněné tortily či sladké palačinky. O jídlo, pití a zábavu tedy není určitě nikdy nouze. A hudby a zpěvu si všichni užijí také dosytnosti. Vždyť poslední tóny Counrty bálu utichají pravidelně až v brzkých ranních hodinách.


Střediskové akce 2023-2024

(skautský rok)

Termín Akce Místo
ÚNOR
18.2.2024 Dětský karneval Lužice Sokolovna
BŘEZEN
3.3.2024 Dětský karneval KD Prušánky
23.3.2024 Country bál Mikulčice - KD
DUBEN
27.4.2024 ZVaS Veselí nad Moravou
KVĚTEN
17.-19.5.2024 Intercamp Polsko
29.5.-2.6..2024 Obrok
ČERVENEC
11.-26.7.2024 Tábor Polnička

Změna termínů vyhrazena.


logo_webu